UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Jesteś tutaj:Strona główna»Polska»Artykuły»Podsumowanie roku 2014 część 1: Polska

Podsumowanie roku 2014 część 1: Polska


sobota, 10 styczeń 2015 21:00


Na start naszego portalu, przygotowaliśmy dla Was podsumowanie 2014 roku. Po burzliwych debatach redakcyjnych publikujemy dziś pierwszą część dotyczącą polskiej sceny. Nie było łatwo, jednak w każdym przypadku udało nam się znaleźć kompromis. Przygotowaliśmy zestawienie w 15 kategoriach. Sprawdźcie, kto zasłużył na pierwsze miejsce w każdej z nich, kto otrzymał wyróżnienie, a także co było według nas najważniejszym wydarzeniem ubiegłego roku.

Album roku: 

Włodi - Wszystko z dymem

wszystko z dymem 

Dlaczego? Aż trudno uwierzyć, że raper tak potrzebny scenie wraca solowo dopiero po 9 latach. Za upór, konsekwencję, szczerość i świeżość, bo zdaje się być jak wino. Oczywiście również za Evidence'a na bicie. Nowym albumem udowadnia, że nie trzeba być trendy żeby pozostać na topie.

Wyróżnienie: B.O.K - Labirynt Babel, Ten Typ Mes - Trzeba Było Zostać Dresiarzem.

 

Raper roku:

Quebonafide

Quebonafide 

Dlaczego? Za to, że jako jeden z nielicznych ma prawo do wyskakiwania z lodówek większości słuchaczy w Polsce. Niestety, "Ezoteryka" wciąż w oczekiwaniu, ale przecież z wypuszczonych w poprzednim roku singli i featów uzbierałby się materiał nieziemski.

Wyróżnienie: Tau, Kuba Knap.

 

Przeoczenie roku:

Bleiz

Bleiz

Dlaczego? Wypada ubolewać po stokroć, bo od czasów 2cztery7 nie było u nas lepszego g-funku.

Wyróżnienie: Spinache i płyta "Spinache", DJ 600V i jego płyta z Jack The Ripper "Since '94", Abel i płyta "Ostatni Sarmata", Ńemy i płyta "Ń".

 

Feat roku:

Promoe

u Czarnego HIFI w "Fabric of life"

Dlaczego? Jeden z lepszych producenckich albumów tego roku, dopełniony został niezwykle klimatycznym „Fabric of Life". Członek Looptroop Rockers okazał się gościem na wagę złota. W tym feacie jest wszystko, od świetnych zwrotek po jeszcze lepszy, melodyjny refren.

Wyróżnienie: Quebonafide u Rasmentalism w "Wyjdziesz na dwór?", Flojd u Czarnego HIFI w "Nara", O.S.T.R. u RakRaczej w "Kochana Polsko", Lecrae u Tau w "Godline".

 

Producent roku:

Soulpete

 

cdfrontopaska

Dlaczego? Polska producentami stoi, a w tym roku szczególnie jednym. Przekonali się o tym m.in. Pacewon, Guilty Simpson, Oddisee, czy Smif-N-Wessun. Brudne brzmienia, mocne bębny i soulowe sample cięte z precyzją wręcz premierowską. Chwalmy się więc Soulpetem. Wszędzie.

Wyróżnienie: Czarny HIFI, Noon, Matheo, Sir Michu

 

Wydarzenie roku:

#Hot16Challenge

Dlaczego? - Akcja mająca charakter potencjalnie przełomowy. Już dawno nic nie zjednało sceny aż tak bardzo, chociaż na chwilę. Solar nie mógł się tego spodziewać.

Wyróżnienie: The Game u Popka w "Connect", Trasa Tour of The Year

 

Okładka roku:

Bonson/Matek - MVP

 mvp

Dlaczego? Dowód na to, że czasem nie warto kombinować. Pozytywny dowód. I choć puchary duetowi jeszcze w pełni się nie należą, to być może obrali ku temu właściwą drogę.

Wyróżnienie: Włodi - Wszystko z dymem, DJ Ace - Cut Addix

wszystko z dymem cover-front

 

Rozczarowanie roku:

PIH

preorder-pih-kino-nocne 2360

Dlaczego? Bo trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść. I choć niepokonanym Pih nie był nigdy, to zbliżający się nieuchronnie koniec swojej kariery mógł zakończyć czymś bardziej pozytywnym, a tak marne „Kino nocne" i marne awantury będą ciągnąć się za nim już zawsze.

Ponadto: Pokahontaz, Borixon, Peja

 

Mixtape roku:

PRO8L3M - Art brut

PRO8L3M

 

Dlaczego? Za sprawą Steeza odzyskał swoje tchnienie polski synth-pop z lat 80, i to w równie niebanalnej wersji. Całość dopełnia surowa i bezkompromisowa stylówa Oskara. Mamy klasyk.

Wyróżnienie: Kuban - Co Za Mixtape, Kartky - PRESEASON HIGHLIGHTS

 

Powrót roku:

Włodi

Wlodi

Dlaczego? Trzeba mieć jaja żeby wrócić solowo po prawie dekadzie nieobecności, zwłaszcza przy obecnej na scenie młodej sile. I to jak wrócić.

Wyróżnienie: Jotuze, Noon

 

Singiel roku:

Pawbeats ft. Quebonafide, Kasia Grzesiek - Euforia

Dlaczego? Za muzyczną odwagę Pawbeatsa, refren uroczej Kasi Grzesiek i wersy nieprzewidywalnego Queby. Chyba najczęściej puszczany rapowy (częściowo) singiel w stacjach radiowych w roku 2014.

Wyróżnienie: Dwa Sławy - Ciężki zawód (Gettin' Money)

 

DJ roku:

DJ Ace

ace

Dlaczego? Wiele rzeczy robił w poprzednim roku. Był twórcą zamieszania pt. „Cut Addix", współtwórcą mixtape'u ekipy TrueSzczurs, udzielił się m.in. na „Soul Raw". Krótko – „jak DJ, to Ace"!

Wyróżnienie: DJ Flip, DJ Tuniziano, DJ B, DJ Steez

 

Odkrycie roku:

Kuban

kuban

Dlaczego? W czasach, gdy wszyscy młodzi raperzy chcą wejść na scenę z hukiem, pojawia się Kuban. Chyba jeszcze nikt tak skutecznie nie pokazywał, że mu nie zależy. I oby nie zależało mu tak dalej.

Wyróżnienie: Kartky, Troom, Ad.M.a, Igrekzet

 

Teledysk roku:

DJ Tuniziano & JWP/BC feat. Warszafski Deszcz - Dawaj Milion (prod. Sir Michu)

Dlaczego? Z tej kombinacji musiało wyjść coś szalonego. 3 legendarne składy i legendarny dj, jeden opróżniony sejf, wspólna cela – oldschool pełną parą. To nie tylko świetny klip, ale również numer.

Wyróżnienie: Bonson/Matek - Umiem robić sobie wrogów, Kuba Knap - Nie ma szans, O.S.T.R. - Rise Of The Sun - feat. Cadillac Dale, DJ Haem - produced by Killing Skills

  


Najbardziej oczekiwana płyta roku:

Włodi - Wszystko z dymem

wszystko z dymem

Dlaczego? Na "Wszystko z dymem" czekało całe środowisko rapowe. Na dobrą sprawę album Włodka mógł górować w tej kategorii przez 8 poprzednich lat.

Wyróżnienie: Quebonafide - Ezoteryka, Tau - Remedium, Borixon - New Bad Life

 Komentarze